Тема:українська народна
казка « Лисиця та журавель».
Мета: ознайомити учнів зі
змістом української народної казки «Лисичка та журавель». Вчити
правильно виразно читати в особах,
виділяти в тексті дійових
осіб,аналізувати казкові сюжети. Розвивати
мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, акторські здібності. Виховувати
доброзичливість, гостинність, порядність.
Обладнання. Складові таблиці, cлайди, малюнки та маски лисиці і журавля, аудіозапис.
Хід уроку
1.Організаційний момент:
ІІ Актуалізація опорних знань.
1.Мовна розминка.
Вправи для розвитку правильної орфоепічної вимови.
Запросимо тишу: ц – ц – ц.
Вітерець у лісі: ш – ш – ш.
Прилетіли птахи: шук – шук – шук.
Заспівав соловей: тьох – тьох – тьох.
Дзюркоче вода у струмочку: дз – дз – дз.
2. Робота над скоромовками.
Жаба спала в жабуринні,
Вуж під кущиком ожини.
На
болоті журавель
Цілий
день збирав щавель.
Назбирав собі на борщ,
Та якраз
вперіщив дощ.
3.Розчитування
(Складова
таблиця №4)
4.Читання деформованого тексту «Журавель»
(Слайд)
ІІІ.Повідомлення
теми і мети уроку
- Сьогодні ми знову
зустрінемося з казковими героями. Якими саме? Ви дізнаєтеся, коли відгадаєте
загадки.
Довгі ноги, довгий дзьоб
Прилетів – обід приніс –
Смачних жабеняток
Для своїх маляток. (Журавель.)
Хвіст рудий, а кінчик білий,
Я рибалка дуже вміла.
Свіжу рибу так люблю,
Що хвостом її ловлю. (Лисичка)
- От з цієї казки ми дізнаємося, чому лисичка не
приятелює з журавлями.
ІV. Ознайомлення з казкою «Лисичка та журавель»
1.Підготовка до сприймання матеріалу.
Вправа «Мікрофон»
- Чи любите ви гостей?
- Як ви їх зустрічаєте?
- Як ви запрошуєте до оселі?
2.Слухання казки .
- Прослухайте уважно казку і скажіть, чи гостинною
була лисичка? Ви сьогодні актори, тому зверніть увагу на інтонацію голосу
дійових осіб. Слухання аудіозапису казки та перегляд слайдів.
- Хто головні
герої цієї казки ?—Лисиця і Журавель.
- Які дії
відбуваються в цій казці ? ( Лисиця ходила до Журавля у гості ,а Журавель до Лисички)
3. Словникова робота.
(Читання колонок складів та слів у «Читайлику»)
Фізкультхвилинка.
4. Читання казки учнями.
- Подумайте, на що сподівався кожен із гостей,
прийшовши до приятеля?
а) «ланцюжком» (від початку до слів « на тому й
розійшлися» )
б) «дощиком» (« от уже лисичка… до кінця» )
5. Аналіз казки з елементами вибіркового читання.
— Якою була
Лисичка?
— Яким був
Журавель?
Нещирість,
підступність, винахідливість, доброта, довірливість, щирість, улесливість,
чемність, ввічливість.(
Дівчатка,виберіть слова, що характеризують Лисичку, і покажіть стрілками
до неї. Хлопчики, виберіть слова, що характеризують журавля.)
V. Театралізація казки «Лисичка та журавель».
1. Читання казки в особах.( учні читають І половину
казки)
2. Інсценізація уривку казки.
3.Вправи на розвиток швидкості читання
Гра «Сніжки», «Продовж далі».
4. Опрацювання дискусійних питань.( Слайд )
Технологія
метод "ПРЕС "
- Прочитайте це твердження: " Журавель вчинив
правильно, коли помстився Лисиці ".
- Висловіть свою думку, поясніть, вашу точку зору (
починаючи зі слів:”Явважаю,що… ").
- Поясніть причину виникнення цієї думки, тобто, на
чому ґрунтуються ваші докази ( починайте зі слів :” Оскільки… ").
- Наведіть приклади, додаткові аргументи на
підтримку вашої позиції, а також факти, що ілюструють ваші докази ( "…
наприклад… ").
- Узагальніть свою думку(зробіть висновок, починаючи зі слів ("Отже,…таким чином… ").
- Яку позицію ви оберете – ваша справа, але
пам’ятайте, що відповідати злом на зло не варто.
VI. Підсумок уроку
Яка кінцівка вам сподобалась більше? Чому?
Вправа
"Мікрофон "
А зараз
уявіть собі, що ви вийшли з театру і вас зустрів репортер. Він хоче дізнатись вашу думку про прочитане і
побачене. Дайте відповіді на його запитання:
— Який етап
уроку найбільше сподобався?
— Чи були
герої казки гостинними?
— Що б ви
порадили героям казки, щоб вони стали друзями?
— Про кого
ці прислів'я?
• Не копай
іншому ями — бо сам у неї впадеш.
• Є в
глечику молоко — та голова не влазить.
— Як би ви
вчинили на місці героїв казки?
— То чого
вчить нас ця казка?
VІI.
Домашнє завдання.
- Вдома придумаєте закінчення казки, щоб герої були гостинними.
- Намалювати ілюстрацію до казки.
Урок літературного читання
ВідповістиВидалити